Co się ma zmienić w nowym prawie upadłościowym (3480 druk sejmowy) – uproszczona procedura

Jednym z podstawowych zmian wprowadzanych w nowelizacji Ustawy Prawo Upadłościowego jest uproszczenie procedur dotyczących osób zadłużonych i wierzycieli.

Wcześniejsze zapisy pozwalały sędziemu na etapie weryfikacji wniosku, odrzucić wniosek, jeśli uznał, że dana osoba nie zasługuje na drugą szansę. Zapis ten powodowała, że prawie połowa wniosków była odrzucana na samym początku. Nowelizacja wprowadza tzw. uproszczoną procedurę, która zakłada odciążenie administracji sądowej w najprostszych sprawach i przejęcie ich przez wyznaczonego sędziego-komisarza. Rozwiązanie to dotyczy przede wszystkim osób nieposiadających majątku pozwalającego na zaspokojenie wierzycieli oraz sytuacji, w której nie przewiduje się sporów dotyczących wysokości zadłużenia lub trudności w likwidacji masy upadłościowej.

Projekt zawiera przepisy umożliwiające na okres 5 miesięcy zawieszenie rozpoznania wniosku, w celu sprawdzenia możliwość zawarcia układu między dłużnikiem a wierzycielami, przy minimalnym udziale sądu. Zapis ten ma na celu umożliwienie dłużnikowi zachowania składowych majątku, pominięcie egzekucji indywidualnej lub upadłościowej i zreorganizować swych długów. Ugoda odbywa się przy współpracy z doradcą restrukturyzacyjnym i po zatwierdzeniu przez sąd. Rozwiązanie to kierowane jest do osób, które popadły w długi uniemożliwiające normalne funkcjonowanie, a generują dochody na poziomie średniej krajowej.

Ważną zmianą wynikającą z uproszczonej procedury jest na etapie ogłoszenia upadłości zrezygnowanie z konieczność badania przez sąd zawinienia dłużnika w doprowadzeniu lub pogłębieniu stanu niewypłacalność. Obowiązek ten został przeniesiony dopiero do etapu ustalania spłaty zadłużenia. Sąd wysłuchuje wierzycieli co do zachowania dłużnika. Jeśli dłużnik celowo i w złej woli działał na niekorzyść wierzycieli i roztrwonił majątek, sąd może odmówić oddłużenia. Jednak ustalenie innych uchybień dłużnika przełoży się tylko na wydłużenie planu spłaty z maksymalnych 3 lat dla rzetelnego dłużnika do lat 7.
Nowelizacja zakłada też usprawnienia sporządzenia listy wierzycieli dłużnik, która składana jest bezpośrednio do doradcy restrukturyzacyjnego pełniącego funkcję syndyka, a nie jak obecnie do sądu, który przekazuje ją syndykowi.

Skontaktuj się z nami

Nowe pole