Aparthotele – łatwy zysk czy duże ryzyko?

Otrzymałem ostatnio reklamę zachęcającą do zainwestowania w tzw. aparthotel, czyli apartamenty przeznaczone na wynajem. Na pierwszy rzut oka oferta wydała mi się bardzo korzystna. Bezpieczna inwestycja zlokalizowana w jednym z kurortów oraz obietnica wysokiego 9% zysku w skali roku. Dodatkowo jako właściciel mogę korzystać z apartamentu w wybranym przez siebie terminie, a przez resztę roku będzie on wynajmowany. Propozycja mocno mnie zaciekawiła, dlatego postanowiłem dowiedzieć się o tej formie inwestowania trochę więcej.
Niestety po dokładnej analizie okazało się, że, oferta ta niesie za sobą wiele wątpliwości oraz obarczona jest dużym ryzykiem, a obiecywany zysk niepewny. Jeśli myśleliście o zainwestowanie oszczędności w aparthotel zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem, podaję w nim kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy.
Nim przekażesz oszczędności życia w „złoty interes”, sprawdzi:

  1. Z jakich źródeł finansowana jest inwestycja? Czy deweloper na realizację inwestycji posiada własne środki pieniężne lub zaciągnął kredyt w banku, a może inwestycja finansowana jest tylko z wpłat konsumentów? Szczególnie należy unikać ostatniego rozwiązania, gdyż w przypadku upadłości dewelopera, inwestor traci wszystkich zainwestowane pieniądze.
  2. Czy inwestycja jest właściwie zabezpieczona pod względem własności i pozwoleń na budowę. Sprawdź, czy deweloper jest właścicielem działki i czy nie toczy się w stosunku do nieruchomości postępowanie sądowe, egzekucyjne czy administracyjne. Sprawdź status prawny decyzji o pozwoleniu na budowę, czy będzie to budynek zamieszkania zbiorowego (hotel), czy budynek mieszkalny wielorodzinny. Przy budynku mieszkalnym umowę zawiera się w formie aktu notarialnego, roszczenia konsumenta wpisane są do księgi wieczystej, a pieniądze gromadzone na rachunku powierniczym, natomiast przy inwestycjach o charakterze usługowym takich wymagań nie ma.
  3. Wygórowane zyski powinny budzić naszą czujność. Obiecany zysk na poziomie 7-10 procentowy skali roku, raczej może być niemożliwy do osiągnięcia. W takich przypadkach oferta pewnie nie uwzględnia kosztów zarządzania i utrzymania nieruchomości. Dodatkowo takie wyliczenia opierają się na założeniu, że pokoje wynajęte są przez cały rok.
  4. Zwróć uwagę na lokalizację inwestycji. Dokładnie sprawdź jej położenia i zapytaj o plany rozwoju tego terenu. Postaw się w sytuacji wynajmującego, zastanów się, czy chciałbyś spędzić tu wakacje z rodziną lub nocować w podróży biznesowej. Atrakcyjna lokalizacja sprzyja większemu zainteresowaniu i równocześnie generowaniu zysku.
  5. Sprawdzić inwestora oraz firmę, która będzie odpowiedzialna za wynajem apartamentów tzw. operatora. Dobrym rozwiązaniem jest, jeśli obie te firmy należą do jednej grupy kapitałowej. Ogranicza to ryzyko niewypłacania zysków przez operatora, jeśli wynajem nie idzie zgodnie z planem.

Pamiętaj, że inwestycja w nieruchomości tak samo, jak inne decyzje finansowe obarczone są ryzykiem, dlatego podejmuj świadomie decyzje, zakładając możliwość porażki.

Skontaktuj się z nami

Nowe pole