Jak żyć z długiem?
Życie z długiem nie należy do łatwych. Wyjść z długu może pomóc dobry plan. Usiądź i zapisz w tabeli wszystkie swoje zobowiązania. Zobaczysz ile, gdzie i na jaką wartość jesteś zadłużony. Obok tabeli zapisz miesięczne wynagrodzenie lub inne przychody.
Zastanów się, z czego możesz zrezygnować, na czym oszczędzić. Mogą to być drobne rzeczy o nieznacznej wartości jednostkowej, jednak jeśli mamy ich kilka lub kilkanaście można zaoszczędzić sporą kwotę z miesięcznego budżetu. Przesiądź się z samochodu do komunikacji miejskiej, gotuj w domu, zrezygnuje z jedzenia na mieście, wyszukuj promocji w sklepach z odzieżowych, zrezygnuje z drogich gadżetów. Ograniczenie codziennych wydatków to pierwszy krok, by stanąć na nogi.
Czego nie należy robić? Decydować się na kolejne kredyty czy chwilówki w celu spłaty wcześniejszych zobowiązań. Takie działanie jest zgubne i dające oddech tylko na chwilę, potem wpadamy w jeszcze większe długi, z których coraz trudniej wyjść. Generuje to spiralę zadłużenia, która ostatecznie zawsze doprowadzi do całkowitej utraty płynności.
Jeśli zadłużyłeś się w 1 lub 2 bankach, warto zwrócić się do nich w celu zawarcia ugody. Bank po złożeniu wniosku może rozłożyć zadłużenie na raty lub odroczyć spłatę o miesiąc lub dwa. Unikanie odpowiedzialności poprzez nieodpowiadanie na wezwania do zapłaty może nam przysporzyć dodatkowych kłopotów. Pamiętaj że instytucją, które pożyczyły Ci pieniądze, zależy na odzyskaniu długu, jak widza że się starasz, będą chciały z Tobą rozmawiać.
Ważne jest też właściwe zaplanowanie poszczególnych spłat. Nie działaj chaotycznie, lepiej spłacać systematycznie nawet małe kwoty, niż przez kilka miesięcy nie kontaktować się z bankiem. Brak kontaktu może doprowadzić do uruchomienie przez bank egzekucji komorniczej.
A co w sytuacji, gdy długi są już tak wysokie że nie widzisz szans na ich spłatę. Rozważ złożenie wniosku o upadłość konsumencką. Nowelizacja ustawy prawo upadłościowe daje większe możliwości wyjścia z kryzysu, jeśli tylko tego chcesz. Rozpoczęcie postępowania upadłościowego wstrzymuje wszelkie egzekucje też te komornicze, a długi nie powiększa się bo, odsetki nie są już naliczane.
Jeśli Twoje długi są tak duże że obawiasz się że stracisz mieszkanie, postępowanie upadłości konsumenckiej jest najlepszym rozwiązaniem. Mieszkania nie zachowasz, ale ustawa gwarantuje Ci zabezpieczenie w postaci 12-24 miesięcznych rat za wynajem innego mieszkania w tej lub innej okolicy o zbliżonym standardzie.
Droga wyjścia z długu jest trudna i wiąże się z nią radykalna zmiana naszego życia ale, nie jest niemożliwa.